Wsiąść do pociągu...

 


Bałkany oferują pejzaże, które na długo zapisują się w pamięci. Wystarczy wsiąść do pociągu byle jakiego...
Budowanie linii kolejowych na górzystym półwyspie nigdy nie należało do łatwych zadań. Dzięki wytrwałości robotników wdzierających się do niedostępnych miejsc i  wykuwających skalne tunele (często w wyższych partiach gór), dzisiejsi podróżnicy mogą podziwiać z okien pociągu wspaniałe widoki.  Pisałam kiedyś o „Złotym rogu” i „Akropolskim Expresie”  pokonującym fragmenty trasy słynnego Orient Expresu. Bohaterką jednego z postów była też przeżywająca drugą młodość „BabaMeca”, mająca polskie korzenie.
Pociągi mkną także po skalnych półkach Kresneskoto defile, wciśniętego między Pirin i góry Maleszewskie (linia biegnie w pobliżu E79).
Powstające tu nowe odcinki kolejowych tras opisywano i niektóre uwieczniano na zdjęciach. Te zamieszczone we wpisie są z 1916 roku.

Żeby powiększyć zdjęcie - najedź i kliknij

Tereny znajdujące się w tym samym rejonie, położone u stóp skał wulkanicznych, kochała baba Vanga – zielarka i jasnowidzka. O niej samej, ciągle żywych tajemniczych historiach i związanych z nią miejscach (w Bułgarii i w Macedonii ) napisałam w książce „A w bałkańskim kociołku” Notatki z podróży po krańcu Europy.  
O kolejce wspinającej się po górskich serpentynach w „szalonym” tempie 25-30 km/godz. jest w książce „Bułgaria znana i nieznana. Magiczne góry”.
.
Tą drogą transportowano materiały do tunelu 21 
podczas budowy linii Bania-Nevrokop (1929 r.)

4 komentarze:

 1. Właśnie na taką podróż pociągiem mam największą ochotę bo taką kiedyś już odbyłam przez Czechy, Węgry, Rumunię i Bułgarię. Do dziś mam te widoki przed oczami:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I chyba więcej dziewiczych zakątków widać z okna pociągu niż samochodu :)

   Usuń
 2. Niesamowite przeżycie to musi być!Ogromne wrażenie robi nawet samo zdjęcie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda :)) W niektórych miejscach podziwiam tych ludzi, którzy pracowali przy budowie :)

   Usuń