20171210

Historia latającego talerza



W 1974 roku latający talerz przysiadł na wysokości 1441 m n.p.m., na górskim szczycie Buzłudża (dziś nazywanym Hadżi Dimityr). W czasach swojej świetności, podświetlony nocą, miał być widoczny z brzegu Morza Egejskiego.
Domyślacie się oczywiście, że latający talerz nie pojawił się za sprawą przybyszów z innej planety. Zbudowali go ludzie i postanowili, że będzie symbolem socjalizmu. Powstał ku pamięci kongresowi, który odbył się właśnie tu, w 1891 r., kiedy to ogłoszono powstanie bułgarskiej partii socjaldemokratycznej.
Uroczystego otwarcia pomnika, z licznymi salami konferencyjnymi we wnętrzu, dokonano w 1981 roku. Przez lata krążyła plotka o tym, że wielką gwiazdę na stojącej obok "talerza" 70-metrowej kolumnie, wykonano z drogocennych rubinów. Pomimo tego, że od lat dziewięćdziesiątych XX wieku pomnik został poważnie nadgryziony zębem czasu, przez wiele lat był numerem 1 wśród miejsc najchętniej odwiedzanych przez japońskich turystów.  Ryzykanci wdrapywali się na szczyt kanału wentylacyjnego zakończonego otwieranym włazem, żeby podziwiać panoramę gór Stara Planina. Buzłudża znalazła się też w pierwszej trzydziestce na liście najciekawszych na świecie opuszczonych miejsc i obiektów (trzy lata temu była na miejscu 25). W 2017 roku w rankingu Bored Panda zajęła 13 miejsce wśród najbardziej złowieszczych budynków na świecie.
Latającego talerza najwyraźniej strzegą niedźwiedzie. Jeden z nich, w sierpniu tego roku, mocno przestraszył turystów spacerujących eko-ścieżką biegnącą w pobliżu szczytu. Stanął na tylnych łapach, zaryczał groźnie: - To moje terytorium - po czym oddalił się niespiesznie.




6 komentarzy:

  1. Rzeczywiście kosmiczna budowla.

    OdpowiedzUsuń
  2. Kosmiczna :) Szczyt trochę ścięto, z jej powodu stał się niższy.

    OdpowiedzUsuń
  3. Wcale się nie dziwię, że turyści chcą to oglądać, bo budowla zaiste kosmiczna! A że pomnik socjalizmu? To przecież także fragment historii. I warto go przypominać i komentować- ku przestrodze.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadzam się.
      Talerz był stosunkowo krótko używany, przez lata podupadał. W tym roku zapadały jakieś decyzje o remoncie wnętrza, ale atrakcją jest jego zewnętrzny wygląd.

      Usuń
  4. Budowla wygląda nieziemsko, muszę ją zobaczyć na własne oczy. Bardzo ciekawa i kosmiczna historia

    OdpowiedzUsuń
  5. Też myślę, że talerz warto zobaczyć. Zasłużył sobie. Szkoda trochę, że przez lata podupadł, ale to ma się zmienić :)

    OdpowiedzUsuń