20160826

Bułgaria i trzęsienia ziemi

Trzęsienie ziemi we Włoszech o sile 6,2 w skali Richtera, z tragicznymi skutkami, poruszyło nas wszystkich. Niestety, większość obszarów południowej Europy przeżywa wstrząsy na co dzień. Na szczęście nie dominują te o sile powodującej zniszczenia.
Trzęsienia ziemi dotykają także całą Bułgarię, położoną w aktywnej strefie sejsmicznej. Czarnym okresem była pierwsza połowa XX wieku, kiedy to wstrząsy o sile 7-8 w skali Richtera powtarzały się często na obszarze całego kraju, powodując ogromne zniszczenia i ofiary w ludziach.
Jednym z kilku najbardziej zagrożonych rejonów są okolice Sofii i położonego w pobliżu Pernik. W ostatnim tygodniu dwa wstrząsy o sile 4 w skali Richtera zaniepokoiły mieszkańców stolicy.
Trzy miesiące wcześniej - 22 maja - Perniczanie byli przerażeni z powodu wstrząsów jakich doznali (4,5 w skali Richtera), ponieważ dokładnie cztery lata temu, tego samego dnia – 22 maja - trzęsienie ziemi o sile 6-6,4 w skali Richtera pozbawiło tysiące ludzi dachu nad głową. Panikę wywołała zbieżność dat i obawa przed wtórnymi wstrząsami, które w 2012 roku dręczyły Pernik przez kilka miesięcy. Takiego szczęścia jak Pernik, gdzie obyło się bez ofiar w ludziach, nie miał bułgarski Svishtov, w którym pod gruzami zginęło 100 osób.
Tuż przed trzęsieniem słychać czasem przerażający jęk z głębi ziemi, a po nim następuje wstrząs, który trwa zwykle krótko. Czasu na odpowiednią reakcję, nie jest zbyt wiele, dlatego też w Bułgarii małe dzieci (także podczas zajęć szkolnych) uczy się odpowiedniego zachowania podczas wstrząsów. Wyrabia się w ludziach nawyk, który ma wyeliminować działanie w panice.
Opuszczenie mieszkania zaleca się, jeśli można to zrobić w czasie krótszym niż 10 sekund (nie należy korzystać z wind). Jeśli jest to niemożliwe, powinno się stanąć w najbezpieczniejszym miejscu, a więc pod framugą drzwi lub położyć się pod stołem, pod łóżkiem. Te zasady powinien znać każdy turysta planujący wyjazd do krajów położonych w strefach aktywnych sejsmicznie.

Prasa bułgarska co kilka dni donosi o wstrząsach w różnych częściach kraju. W rejonie nadmorskim trzęsienia ziemi najbardziej dokuczają w Shabla i w okolicy.
Według statystyk w ciągu roku jest w Bułgarii przeciętnie 1000 trzęsień, z czego 50-60 jest silniejszych (odczuwalnych dla ludzi).
W 2009 roku odnotowano 2020 trzęsień ziemi w całym kraju.
W 2016 roku, do sierpnia było 740 wstrząsów.
Na filmie (poniżej) motel znajdujący się na obrzeżach Pernik – w pobliżu epicentrum trzęsienia w 2012 roku. Pierwsze chwile trzęsienia (o sile 5,8) zostały zarejestrowane przez kamery znajdujące się w motelu. 





6 komentarzy:

  1. Czasami o tym zapominamy, ale nie mamy władzy nad planetą, choć się staramy. Takie zjawiska jak trzęsienia ziemi nam o tym przypominają. Skądś góry i rowy morskie się wzięły, właśnie z takiej pracy natury. Tam trzęsienia ziemi, u nas powodzie. Wciąż górą jest Ziemia.

    OdpowiedzUsuń
  2. To prawda. W każdym miejscu na świecie natura przypomina o swojej mocy.

    OdpowiedzUsuń
  3. Dobrze wiedzieć jak się zachowć w takiej sytuacji, ale mieszkanie w takich sejsmicznych regionach musi być bardzo stresujące nawet znając te wszystkie zasady. Jak byłam w Sofii mieszkałam w hotelu Rodina na 9 piętrze i cały czas mialam wrażenie, że on się chwieje, chociaż żadnego trzęsienia ziemi nie było. Teraz wiedząc, że okolice Sofii są takie sejsmiczne pewnie bym się bała zatrzymać w takim hotelu, szczególnie na wysokich kondygnacjach.

    OdpowiedzUsuń
  4. Dla tych, którzy urodzili się w tych rejonach, to nie jest wielki codzienny stres. Oczywiście przeżywają bardzo dramatyczne chwile, jeśli obawiają się większych wstrząsów albo wtórnych - po silniejszym trzęsieniu.
    Małe trzęsienia na niektórych nie robią nawet wielkiego wrażenia, może m.in. dlatego, że mają świadomość obowiązujących określonych norm dotyczących projektów domów i samego budowania.
    Mnie na początku było trudno się przyzwyczaić. Bałam się jak jechaliśmy np dłuższym tunelem. Ale to mija. Może nie do końca, ale w dużym stopniu mija.
    Też uważam, że każdy kto jedzie do strefy aktywnej sejsmicznie, powinien wiedzieć jak się zachować.

    OdpowiedzUsuń
  5. Thanks on your marvelous posting! I actually enjoyed rwading it, you happen tto be a gresat author.I wwill ensure that I bookmark your blog and will often come back from now on. I want to encourage yourself to
    continue your great work, have a nice holiday weekend!

    OdpowiedzUsuń
  6. It's an amazing post inn support of all the internet users; they will obtain benefit from it I am sure.

    OdpowiedzUsuń