20150711

Bułgaria. Tajemnice jaskiń

Ciekawostką na terenach należących do wsi jest trudno dostępna, głęboka na ok. 120 metrów, strandżańska jaskinia z tunelami i jeziorami. I chociaż w okolicy jest nie mniej niż 130 jaskiń, ta wydaje się wzbudzać największe zainteresowanie speleologów i oczywiście poszukiwaczy skarbów, którzy pewnie wierzą, że w tajemniczym miejscu musi być ukryte tajemnicze bogactwo. (tekst jest fragmentem jednej z moich książek)

O jaskiniach i ich tajemnicach napisałam w książce "W bałkańskim kociołku" m.in. w rozdziale: Tajemnice podziemnego labiryntu (poniżej fragment)

Są takie miejsca na ziemi, po których stąpamy, podziwiamy ich urodę, nie mając pojęcia o tym, że pod ziemią jest ich niemalże lustrzane odbicie. (...)
Właśnie tu istnieje podziemny świat, w którym skały tworzą fantazyjne formy w labiryncie korytarzy i tuneli. Sześć poziomów przecina siedem rzek, czasem niknących w kamiennych studniach, a gdzieniegdzie tworzących wodospady. W mniejszych i większych komnatach, nad urokliwymi jeziorkami, stoją od wieków kamienne rzeźby. (...)
Podziemny świat nie jest do końca odkryty. Cuda pod ziemią, jak skarby, często znajdują się przypadkiem. Czasem sama Natura postanawia odsłonić coś, co ukrywała przed ludzkim okiem. Kiedy przesunęła fragment skalnego sufitu, żeby pokazać ludziom jedną z jaskiń, tym, którzy do niej weszli - zaparło dech. Zobaczyli misterne rzeźby i kolory, kolory, kolory.
Na pewno występujące na Bałkanach trzęsienia ziemi, powodujące także pęknięcia skał, przyczyniają się do odsłaniania kolejnych fragmentów jej wnętrza. Właśnie tu, w tej okolicy, znajduje się jedna z najważniejszych stref sejsmicznych kraju. To najczęściej tu słychać głuchy, przerażający jęk wydobywający się z głębi ziemi, często poprzedzający wstrząsy.
W książce napisałam też o bardzo ciekawej jaskini z jeziorem, w niektórych miejscach skalny sufit jest tak blisko lustra wody, że trzeba się położyć na dnie pontonu, żeby móc przepłynąć.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz