A w bałkańskim kociołku... notatki z podróży po krańcu Europy"A w bałkańskim kociołku..."
notatki z podróży po krańcu Europy


Relacja z podróży i codziennego życia. Romantyczne legendy i prawdziwe historie. Refleksje i anegdoty.

(W treści jest kilkanaście przepisów na bałkańskie potrawy)
Cytaty znajdują się poniżej - stali bywalcy tej strony mieli okazję zapoznać  się z fragmentami książki publikowanymi w niektórych wpisach.

Recenzje wszystkich książek znajdują się na stronie Recenzje/opinie

Książka w wersji papierowej jest dostępna w księgarni Alimero.pl w cenie 35,36 zł
(klik przeniesie do księgarni)
EBOOK


"Upoluj ebooka"  ***** (4,25/5)
"Lubimy czytać" **********  (8,25/10)
 księgarnia taniaksiążka.pl *****  (4/5)

FRAGMENTY
 

Spis treści:
Każda historia ma swój początek


(...)
Mijają lata
Najedź na zdjęcie i kliknij jeśli chcesz je powiększyć.
W bałkańskim kociołku
(...) 
O rumuńskiej królowej i polskim królu
(...) 

(...)


(...)
Pod wiszącą skałą
Baba Vida, hrabia Drakula i zakochany mnich
(...)
O winie i karawanach


„Karawana zatrzymała się przed budynkiem z wieloma oknami. Otworzyły się drzwi nad schodami i stanął w nich postawny mężczyzna, gospodarz domu, w pelerynie z aksamitu, której tren ciągnął się dwa metry za nim. Czysto po włosku powiedział:
- Siniora i siniore, zapraszam na górę do salonu. 
(...) 

     Zioła cieszą się tu niezwykłą popularnością. Od dawien dawna leczono się też winem i chyba nic w tym dziwnego. W końcu jesteśmy w kraju z długimi, winnymi tradycjami. 
(...) Pewien anonimowy zakonnik żyjący w średniowieczu pisał o napoju bogów:
„Wino żywi, zawsze działa dobrze na każdego, wzmacnia, przywraca naturalną temperaturę ciała, ma anty-zapalne właściwości, otwiera serce i duszę.” (...) Cudownym lekiem na grypę miało być według mnichów wino z dodatkiem natki pietruszki.
(...)
- Przysięgam ci Dionizosie
(...)
- Wśród macedońskich piramid
- Na targu niewolników
Jasnowidzka Vanga i święte źródło
- Zemsta egipskiej bogini
- Z Macedonii do Grecji
Co jemy o poranku?
O błękitnym płomieniu i skarbach co krok
Czas na obiad
Dwa dni w piekle

Bułgarski monarcha, polski papież i turyński całun
Co w bałkańskiej duszy gra?

Ale jazda czyli południowy styl
Tajemnice podziemnego labiryntu
Lecznica pod wielkim dębem
Od tej góry wyższej nie ma
Stefan, Bogdana i czeszma zakochanych
Z wizytą u bułgarskich Szkotów
O księżniczce Rodopie i zemście bogów
- Podkowa i leczące kamienie
(...)
- Z bałkańskiego Stonehenge po śladach Traków
Obok siebie
Święta, święta i...
Śpiewają, tańczą, tkają
Burek i ryba po grecku 


Książka w wersji papierowej jest dostępna w księgarni Alimero.pl w cenie 35,36 zł
(klik przeniesie do księgarni)

Na stronie "Papierowy bluszcz" Michaliny Foremskiej  (współpracuje m.in. z Wydawnictwem Kobiecym, Pascal, Edipresse, Muza, Znak, Wielka Litera) znajdziecie recenzję książki "A w bałkańskim kociołku": 
(...) Tym razem autorka skupiła się w większej mierze na kulturze, obyczajach i zwyczajach, jakie panują na Bałkanach. (...) Skarlet ponownie przyjemnym, lekkim językiem (i stylem) poprowadzi Was przez piękne i zagadkowe zakątki, wplatając w tę opowieść nutę magii, która niewątpliwie dodaje uroku całości, sprawiając, że nie czyta się „suchych” faktów, a „przepływa” przez etapy podróży chłonąc każde słowo i delektując się nim… (...)


Maja "Zaczytana do samego rana" (współpracuje z wydawnictwem Sonia Draga, Od deski do deski, Białe Pióro, Zwierciadło) o książce: 
Wakacje dobiegają końca, ale przecież nadal możemy podróżować. Wystarczy wziąć do ręki książkę, która przeniesie nas w inne miejsce, nieznane, egzotyczne i przede wszystkim ciekawe. (...)
Z przewodnikami bywa czasem tak, że trącą nudą. Książki podróżnicze to zupełnie inna bajka. Potrafią zafascynować i zdeterminować przyszłe plany urlopowe. Tym bardziej, jeżeli wciągnie nas opowieść o świecie do tej pory mało nam znanym. (...) Skarlet w swojej książce zabrała mnie w podróż nie tylko po miejscach, ale i historii, legendach, kulturze, obyczajach i kuchni. Autorka doskonale wie, o czym pisze, bo jest miłośniczką Bałkanów i żoną dziecka Bałkanów, jak nazywa swojego męża. Tego jak i o czym napisała nie da się wynieść jedynie z wakacyjnej wyprawy. Czuć, że autorka żyje tymi miejscami, a one stały się częścią niej. Dzieki małżeństwu z bałkańczykiem stała się członkiem tamtej społeczności i ma znacznie lepszy wgląd w tamtejszą kulturę i zwyczaje. (...) Jeżeli niewiele wiecie o tamtej części Europy, szukacie inspiracji na kolejne wakacyjne wyjazdy lub chcecie poszerzyć swoje postrzeganie Bałkanów, warto sięgnąć po "A w bałkańskim kociołku..."

Magdalena H. "Zagubieni w świecie książek" (współpracuje z wydawnictwem Latarnia, Psychoskok, Novae Res) o książce "A w bałkańskim kociołku": 
Zawsze myślałam, że książki opisujące jakieś kraje, czy miasta są nudne i nie znajdę w nich nic ciekawego. Bardzo się myliłam albo trafiałam na złe książki. "A w bałkańskim kociołku..." to lektura, obok której nie można przejść obojętnie. Przeczytajcie koniecznie, dowiecie się co o nas myślą i mówią mieszkańcy Bałkanów. Czemu się dziwią, co jedzą i piją (jeśli mowa o jedzeniu, to bardzo spodobały mi się przepisy kulinarne umieszczone w książce). Uważajcie, aby nie wpaść na hrabiego Draculę i koniecznie poznajcie historię jasnowidzki i zielarki - baby Vangi. (Cała recenzja na blogu Autorki opinii.)
 

"Zaczytana" - blog książkowy (współpracuje m.in. z Wydawnictwem Kobiecym, Helion, Latarnia, Novae Res, Wielka Litera) wyraziła swoją opinię po przeczytaniu książki "A w bałkańskim kociołku" (przed premierą):
Dzięki książce mogłam poczuć się jakbym była w opisanych miejscach, zwiedzała je i poznawała razem z autorką.

"Czytaninka" Grażyna Wróbel - recenzentka m.in. Wydawnictwa Kobiecego, Helion, Novea Res, Replika, Business Culture. Przedpremierowa recenzja "A w bałkańskim kociołku":
"A w bałkańskim kociołku...” to kolejna niezwykle interesująca pozycja, w której wspólnie z autorką wybierzemy się w podróż po Bałkanach, będziemy odkrywać inspirujące miejsca, których nie możemy przegapić, poznamy liczne legendy i postacie, które do dzisiaj są historią Bałkanów. Przekonamy się również jak wiele nas różni. Polecam Wam tę niezwykle inspirującą lekturę." 

"Recenzje Agi". (Recenzentka m. in. wydawnictwa Poznańskiego, Insignis, Replika, Harlequin, Świat Książki.) o książce "A w bałkańskim kociołku":
Kolejna publikacja o Bałkanach, które Skarlet upodobała sobie nadzwyczaj. Nie byłoby może całej bałkańskiej serii książek, gdyby nie Albert, dla którego serce Skarlet zabiło mocniej, goręcej. Autorzy przygotowali dla Was niespodziankę - dostaniecie namiastkę tej prawdziwej historii, ich historii.
„A w bałkańskim kociołku...” Skarlet i Alberta... czas płynie wolniej, delektując się panoramą smaków, zapachów i feerią malowniczych obrazów. Maksyma „spiesz się powoli” najlepiej pasuje właśnie do Bałkanów i właśnie ten obraz najbardziej utkwił mi w pamięci, kiedy czytałam tę wspaniałą pod wieloma względami książkę. To pozycja, która zachwyca kolorem, formą, naturalnością, różnorodnością, zapachami kuchni, smakiem i wielowątkowością. To książka, która zainspiruje Was do tego, by żyć wolniej i degustować chwile.
ebook bestsellerem miesiącaVII w księgarni Lideria

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz