Taniec przy dźwiękach bębna


Przedstawiam dziś ambasadora Macedonii. Jest nim taniec "kopaczka".  Urodził się we wsi Dramche (Dramcze), w rejonie położonym w pobliżu granicy bułgarskiej.
Rytm "kopaczki" wybija tapan*. Głośno ponagla tancerzy do zmiany tempa. Ich kroki, posłusznie, stają się coraz szybsze. Pełne temperamentu oro** zobaczycie na filmie nr 1.
"Kopaczka" to męski taniec, ale to nie oznacza, że nie porywa on kobiet (na filmie nr 2 (niżej)  popis grających na bębnach i taniec w wykonaniu gości).

Może "kopaczka" i dźwięk bębna wybijającego rytm nie przypadną Wam do gustu, ale myślę, że warto go zobaczyć, warto o nim wiedzieć. A może niektórzy z Was poczują ekspresję "kopaczki"?
Taniec wpisano na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

*Tapan - bęben w języku macedońskim i bułgarskim
**Oro - nazwa bałkańskiego tańca w języku macedońskim (po bułgarsku - horo)


8 komentarzy:

 1. Świetnie się to ogląda! Przypomina mi ten taniec tańczony na ulicy- "Zorbę", pewne elementy irlandzkiego stepowania i troszeczkę rosyjskiego kozaczoka. A może tak to jest, że energia eksponowana poprzez taniec ma wspólne elementy w wielu miejscach świata?... Przecież bębny i taneczny wąż to także Afryka,prawda?... Pozdrawiam.:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście. Zgadzam się w 100 procentach. Jakiś wspólny element, nawet malutki, łączy tańce z różnych kontynentów.
   Nie miałam wielkich nadziei na to, że kopaczka spodoba się, więc tym bardziej cieszę się, że oglądanie tego tańca sprawiło Ci przyjemność.
   Wydaje mi się, że jest on szczególny. To moje subiektywne odczucie (bardzo subiektywne, bo jestem uzależniona od bałkańskich rytmów) ;)
   Serdecznie pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Same bębny mają swój hipnotyczny rytm i w trans mogą wprowadzić a do tego jeszcze taniec...czysta fantazja, wolność ekspresji...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie to samo myślę :) Bałam się użyć słowa "trans", chociaż uważam, że pasuje ono idealnie. Na pewno mnie zrozumiesz, jeśli napiszę, że słuchanie i oglądanie tego pokazu na żywo to niesamowite przeżycie.
   Ślę buziaki :)

   Usuń
 3. Dziś nadałam na poczcie przesyłkę do Ciebie. Powiedziano mi, że powinnaś ją otrzymać w najbliższy poniedziałek - wtorek. Nie wiem,jakie książki lubisz, starałam się dobrze trafić, ale to jest los na loterii.Być może wolisz zupełnie coś innego. Jeśli nie będzie to książka Twoich marzeń, to przyjmij ją ode mnie jako serdeczne życzenia dla Ciebie.Życzę Ci zdrowia. Przesyłam moc całusów

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Marysiu, brak mi słów. Bardzo, bardzo Ci dziękuję. Ściskam z całych sił :))

   Usuń
 4. Bożenko! Skarlet!
  Czy wszystko u Ciebie jest w porządku ze zdrowiem? Nie odzywasz się. Jestem zaniepokojona. Ściskam Cię mocno. Marysia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Marysiu, serdecznie Cię pozdrawiam. :))) Wszystko wyjaśniłam w mailu. Przed chwilką wysłałam go do Ciebie.

   Usuń